Spis treści


EDYTORIAL

Co decyduje o tym, co nam w duszy gra? Co kształtuje nasz muzyczny gust? I gust w ogóle? Dlaczego często słuchamy tak mało uważnie albo z góry nastawiamy się na to, że płyta jest genialna – bo przecież była płytą roku – i po prostu wypada ją mieć? Dlaczego do tak wielu spraw podchodzimy równie bezkrytycznie i bez najmniejszego namysłu?
Warto czasem odejść od większości, zdać się na własną intuicję, spróbować posłuchać czegoś innego niż dotychczas, czegoś, co być może kiedyś  przekreśliliśmy, a teraz jest czas, aby do tego wrócić. Warto odnaleźć świat swoich dźwięków, poszerzać muzyczne horyzonty. Warto zastanowić się, jak poszerzyć nie tylko muzyczną wiedzę, nie mówiąc już o dobrym smaku czy dobrym guście. Warto spojrzeć na różne, mniej lub bardziej prozaiczne sprawy z trochę innej perspektywy niż ta, jaką narzuca nam zwyczaj, niepisane umowy, reklama, telewizja czy różnego rodzaju konwenanse.
Często zastanawiam się i wciąż nie wiem, na ile nasze muzyczne wybory są uwarunkowane wcześniejszą edukacją. Może się przecież zdarzyć – i oby się zdarzało – że po wysłuchaniu jednej z etiud Chopina pojawi się potrzeba poznania kolejnych,  a może  nawet sięgnięcia do jego biografii albo fachowych komentarzy. 
W czym tkwi sekret? Jest w naszych duszach szufladka na muzykę – podobnie jak linie papilarne – niepowtarzalna, a  w niej... wrażliwość. Ona potrzebna jest zresztą nie tylko do komponowania. Wiele spraw z pewnością zupełnie inaczej by wyglądało, gdyby jej nie zabrakło, gdybyśmy mieli trochę więcej odwagi i więcej myśleli nie o doraźnych przyjemnościach, lecz o tym, co nam w duszy gra, czego naprawdę potrzebuje tak ciało jak i nasza dusza.

Joanna Milena GAŁKA
wokalistka jazzowa

Od redakcji:
Z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy opóźnić wydanie wakacyjnego numeru naszego pisma a zarazem - mamy nadzieję - czasowo przekształcić go z dwumiesięcznika w kwartalnik.

Na zdjęciu:
Joanna Milena Gałka
Fot. Michael Wittbrot

 

 

Archiwum

E-mail
 recogito@lycos.de

www.recogito.l.pl

Recogito@
 www.recogito.l.pl

 

© Recogito, Rafaliga