Spis treści


EDYTORIAL

Zwykła scena, połów ryb. Pojawia się Jezus, żeby zjeść posiłek. Pojawia się Zmartwychwstały, ale też w jakiś – moglibyśmy nawet powiedzieć – nienadzwyczajny sposób. I tak jest w życiu. W życiu tych, którzy pojęli, co jest istotą rzeczy. Nie potrzeba żadnych fajerwerków, uznania, rozgłosu i tym podobnych, na ogół pustych gestów. Jezus pojawia się. Więcej. Żyje w każdym tym, kto naprawdę tego pragnie. Żyje i działa. Pomaga pokonywać wszelką słabość, ograniczoność czy ludzką małość. Tylko dzięki Niemu możemy cokolwiek zdziałać, jakby wyjść ze skorupy własnych lęków i braków. I być, uczynić coś – choćby najprostszego, najskromniejszego w życiu – a jednak znaczącego.
Zawsze trzeba uważać, żeby – mówiąc językiem Dziejów Apostolskich – nie należeć do tych budujących, którzy odrzucili albo odrzucają ów kamień, bez którego cała reszta nic nie znaczy. Tym kamieniem jest tylko jedno. I tylko od tego – ile miłości było i jest w nas czy w naszym sercu – zależy, co naprawdę istotnego, znaczącego pozostawimy po sobie.

Marek Wittbrot

Paryż, 25 kwietnia 2014 roku

* * *

Dzięki zaangażowaniu wielu osób pomysł, jaki zrodził się w styczniu 2013 roku, został zrealizowany. Za jego sfinalizowanie podziękowanie należy się takim osobom jak Robert Abirached, Franck Gourdien, Martine Jaëger, Laurent Pinon, Pascal Schandel czy Reha Yünlüel. Albowiem swoją pomocą i swoimi talentami podzielili się zupełnie bezinteresownie. Szczególna wdzięczność należy się Lilianie Orłowskiej. Bez niej większość prezentowanych tekstów nie znalazłaby się w Re/cogito. Nie mniejsze zasługi posiada Artur Majka, który zadbał o stronę graficzną. Ostatecznie wdrożenie w życie ambitnej idei stało się możliwe dzięki fachowemu wsparciu ekipy paryskiej Galerie Roi Doré z Maciejem Hofstede, Alicją Połap i Józefem Rudkiem na czele. Zapraszając na nowe strony –  recogito.eu – wszystkich, a szczególnie miłośników języka i kultury francuskiej, w imieniu własnym i vis creatrix re/cogitowego przedsięwzięcia, tj. Liliany Orłowskiej, życzę inspirujących lektur.

Marek Wittbrot

Paryż, czerwiec 2014

 

Na zdjęciu:
Marek Wittbrot
Fot. Líria Dora
Orłowska

 

 

Archiwum

E-mail
 recogito@pologne.net

www.recogito.l.pl

Recogito@
 www.recogito.eu

 

© Recogito, Rafaliga